27 Mayıs 2015 Çarşamba

Üniversal analiz yeni versiyon duyuruları

Merhaba,

Son versiyon: ANALIZ UNIVERSAL 4.07.2019

Optik cevap kağıdına işaretlenmiş test sınavlarını analiz eden Excel dosyası: Universal Analiz

200 soruluk tam sürümü ve yardımcı dosyaları indirmek için tıklayın. Analizi yapılmış sanal sınav ve sanal öğrencileri içindedir.**********************************************************************************
Kolay kullanım: 
**********************************************************************************
1- Son versiyon excel dosyasını indirin.

2- Sanal sınav verisini silin
    Excel 2-dat" sayfasında C sütunu seçip içeriği (sanal sınav optik okuyucu dosya verileri) silin

3-  Kendi sınav verinizi yapıştırın:
Optik okuyucunun verdiği dosyayı  not defteri (veya notepad++) ile açın. İçeriği kopyalayın, "2-dat" sayfasında C2 hücresine yapıştırın.

4- Cevap anahtarlarını girin: 
    "3-anahtar" sayfasına gidin. Cevap anahtarlarını girin

5-Arkanıza yaslanın 
     Analizler otomatik çıkacaktır.

HATALAR: 

Puanlar ve isimler çıkmıyor: Cevap kağıdınınız uygun değil, hemen "11-cevap kağıdı dizaynı" sayfasına gidin ve düzenleyin. Bunu bir kez yapmanız yeterli.

Cevap kağıdında A, B.. kitapçıkları yok. Tek kitapçık kullanıyorum: Üzgünüm, bir zahmet kitapçık işaretletin. Sınav güvenliği için çok kitapçık en iyisi. En azından her öğrenci A diye işaretlesin.

Çok kitapçığı kafama göre düzenledim: Sistem sadece soruların yerlerinin değişimine izin veriyor, şıkların yerlerini değiştirmeyin. Ayrıca birden fazla ders varsa her dersin soru bloğu aynı olmalı (örneğin 1-25 birinci ders, 26-32 ikinci ders gibi). Yoksa her ders için ayrı sonuç alamazsınız.

GÜZELLİKLER:

Her cevap kağıdı ile uyumlu mu? Kendi cevap kağıdım başkası ile uyumsuz. Her cevap kağıdı ile uyumlu hale gelebilir, adı üzerinde "üniversal". Cevap kağıdı dizayn sayfasına "11-cevap kağıdı dizaynı" gidin, kendi cevap kağıdına göre düzenleyin. Bir kez kaydedin, bütün sınavlarda kullanın

Ne analizi yapıyor? Her soru için hangi şıklar kaç kez cevaplanmış, sorunun zorluk ve ayırıcılık indeksleri, optik okumada hatalı işaretlemelerin kontrolü, puan hesabı, derslere göre puan, istenirse baraj uygulaması, dört ayrı kitapçığı tek bir A kitapçığı gibi dizen özel sayfa, kopya arama sayfası. Tamamını yapabiliyor.

Bir sınav için çok kitapçık?: Evet 4 ayrı kitapçık A, B , C ve D kitapçığı kullanabilirsiniz.

Sınavda hatalı veri girişinden korkuyorum: Cevap anahtarı girişinde, optik okuyucu okumalarında, analizlerde çok sayıda kontrol var. Hatalar renkli ve yazılı sizi uyaracaktır. Analizler soru kalitesini gösterecektir. Cevap anahtarı hatalarını burada görebileceksiniz.

Çok oturum yapacağım: "Bir sınav için iki ayrı oturum ve iki ayrı cevap kağıdı var. Her iki sınav da 4 farklı kitapçıklı". Arkanıza yaslanın, yardımcı program ile tek sınav gibi birleştirip full analiz bir kaç dakikanızı alacak. 

Ne kadar otomatik: Her şey otomatik. Veri gir, sonucu gör. Excel çalışma mantığı.

Ne kadar ücretsiz: Tamamen ücretsiz ve full sürüm. İnsanlık yararına.

Bazı yerler kilitli ve şifreli: Sınav dediğin puanlara müdahale olmamalı. Çok istiyorsanız internette Excel formül şifresi kıran bilgiler mevcut.

Makro içeriyor mu? Hayır. Excel içinde makro yok. Tamamen güvenli.

Hata var mı? Mail gönderirseniz ilgilenirim. Yıllar içinde geliştirildi. Aşağıdaki versiyon geliştirmelerine bakın.

İngilizce versiyonu var mı? Yok. Türkçe öğrenmek için iyi bir fırsat.

Bir soru herkes için doğru ama bazı öğrenciler o soruyu boş bırakmış: Programın güzelliği... herkes ne işaretlerse, hatalı işaretleme yaparsa veya işaretlemez ise doğru kabul edilir.

DİĞER:

Test sınavı puanlama yapabilir mi? Elbette en kolayı. Cevap anahtarı ve optik okuyucu dosyası yeterli. İçinde bir çok kontrol mekanizmaları var. Hata yapmanızı engelleyecektir.

İki şık doğru veya bazı sorular iptal: İki şık doğru ise cevap anahtarına o iki şıkkı yan yana yazın AC gibi. Her şık doğru ise ABCDE yazın. O soru sınavdan çıkartıldı ise cevap anahtarını boş bırakın. 

Test içinde çok sayıda dersin sınavı var: Elbette 24'e kadar dersin sınavını tek test içinde destekler ve ayrı ayrı rapor verir.

Her soru için gruplama isimlendirme var mı? Evet. Baraj sayfasında ders isimlendirmesi ile soru grupları oluşturabilirsiniz. Barak uygulaması keyfidir, sadece puan sayfasında ek veri olarak gözükür.

Benim sınavda baraj yok, ama analizlerde baraj var: Baraj sadece puan hesabında ek veri olarak gözükür. Analizleri etkilemez. Baraj olursa ne gibi puanlar oluşur görmek isteyebilirsiniz.

Analiz her kitapçığı ayrı ayrı mı değerlendiriyor? Analizin mantığı şu. Bütün kitapçıkları önce tek A kitapçık gibi sıralıyor ve tek sonuç veriyor. Her kitapçık için ayrı zorluk indeksi veren başka programları çöpe atın.

Başka analiz programında zorluk ve ayrırıcılık indeksi biraz farklı çıkıyor. Bununla %27 üst ve %27 en alt puan almış öğrencilerin işaretlediklerine göre hesap yapılır. Başka yüzde kullanımı olabilir. Bununla önce %27 en üst puan öğrencilerin sayısı bulunur, aynı sayıda en az puan alan öğrenciler seçilip analiz yapılır. Benzer puanların seçimleri zorluk ayırıcılık indekslerini etkileyebilir.

**********************************************************************************
**********************************************************************************4 Temmuz 2019 versiyonu: 200 soru 500 öğrenci versiyonu herkese ücretsiz ve full.  

Kitapçık türü olmayan sınav: Lütfen her öğrencinize A olarak işaretletin.
Baraj olmayan sınavlar: Analiz Excel programı, baraj dersleri ile uyumludur. Baraj olmayan sınavlarda sadece doğru sayılarını kullanın. Soruların zorluk ve ayırıcılık indeksleri etkilenmez.
Barajlı sınavlarda hesap: Öğrenci o barajın en az yarısını doğru işaretlemelidir, daha az işaretler ise puanı azalır (Örn: 20 soruda baraj 10'dur. 10 doğru varsa net 10, 9 doğrusu varsa net:8, 7 doğru varsa net 7)

Yardımcı dosyalar içinde neler var?:


 • İki ayrı oturumu olan sınavların dat dosyasını birleştirme
 • sol anahtarı (bazı üniversitelerde B, C, D, E kitapçıklarının soru sırasını gösteren Excel sayfası farklı sıralama mantığını kullanıyor. Çevrim yapan Excel dosyası.
 • Çok oturumlu, çok kitapçıklı sınavları birleştirmek için gerekli Excel dosyası. Her öğrenci sanki A kitapçığı almış gibi a.dat dosyası oluşturuyor.

Ben Dr Metin ÇİRİŞ. SDÜ Tıp fakültesinde 6 yıl dönem 3 koordinatörlüğünde çalıştım. Üç yıl yardımcılık ve 3 yıl koordinatörlük. Sınav madde analizi yapan bir Excel dosyası geliştirdim. Hikaye böyle başladı. Üniversal analiz adını koydum.

Üniversal analiz ile çok sayıda kurul sınavında kullandım. Optik okuyucu ile gelen programla not hesapları tamamen uyumlu.

Bununla her sorunun madde analizini otomatik yaparsınız. Dört farklı soru kitapçığı olmasına rağmen size tek kitapçık gibi sonuçları verecektir. Siz sadece soruların yerlerini belirtin yeter.


Her soruya özel otomatik madde analiz sonuçları


Sınav analizi bitmiş bir soru örneği:


İsterseniz Öğrenciye optik kağıdını gösterebilir, makine okumasını görebilir, cevap anahtarını görebilir (Excel içindeki 8-Optik sayfası). Yine size kalmış seçenek.

Öğrencilere bu şekilde çıktı verilmesi mümkündür. Bug:
Analiz formülleri yıllar içinde geliştirildi, kolaylaştırıldı. Formülleri gizli ve kilitli yaptım. Hatalı analizleri mail ile bildirirseniz düzenlerim.

dat dosyası okumasında herhangi bir hataya rastlanmamıştır.
Ayırıcılık indeksinde v4.1 ile değişikliğe gidilmiştir.
200 soruluk versiyonda 100. sorudan sonraki hata v4.3 ile giderilmiştir.
v4.3 10.06.2016 ÖBS sayfasına puan gönderimi, test toplam puanına göre değiştirildi. Dileyen kullanıcı formülünü değiştirebilir.
v4.3 15062016 200 soruluk versiyonda B şık toplamındaki hata giderildi.
v4.4 Yüz sorudan sonraki net puan hesabındaki hatalar giderildi

Soru sıralama mantığınız farklı ise:
üniversal analiz mantığına (sol anahtarı Excel dosyası) dönüştürün. Yardımcı dosyaların içinde.
Üniversal analiz mantığında sorular şöyle sıralanır.
A kitapçık soru sırası asıl sıradır.
B, C, D kitapçıkların sütununa yazdığınız sayı, A kitapçığının kaçıncı sorusu olduğunu bildirir.
Yani C kitabın ilk sorusuna 2 yazıyorsanız, bu soru A kitapçığının 2. sorusudur.
D kitabın ilk sorusuna 10 yazıyorsanız, bu soru A kitapçığının 10. sorusudur.

Başka soru sıralama mantığı:
A sütununa sayı yazalım, bu sayı diğer kitapçıklarda nerede ise diğer sütunlara onu yazalım.
Yani A kitapçığında 1. soru C kitapçığında 8. soru ise "C Kit sıra No" kısmına 8 yazalım.
 Aşağıdaki resme bakın.
Bunu dönüştürmek için bir sol anahtarı ismini verdiğim Excel dosyasını kullanın.

*****************

Ne işe yarar?Üniversal analiz ile sınav madde analizini kolayca yapın.


OMR (Optical mark recognition) özellikli optik okuyucunuz varsa sınav madde analizini  Üniversal Analiz ile yapabilirsiniz. Ücretsiz ve full.

OMR cihazınızla mutlaka bilgisayarla iletişim kuracak bir yazılım vardır. O yazılım ile dat veya txt uzantılı dosya alırsınız. Yanyana dizilmiş sayı ve harfler vardır. Her satırda bir formun işaretleri vardır. İşte Üniversal Analiz burada devreye giriyor.

Üniversal Analiz, çok sayıda formülleri barındıran bir Excel dosyası. Optik okuyucunun verdiği ham sonuçları otomatik madde analizine çeviriyor. Sınavın cevap anahtarlarını girmeniz yeterli. Soru sırası değişmiş 4 soru kitapçığını destekliyor. Tek kitapçık gibi sonuç veriyor.

Üniversal Analizi kendim kodladım. SDÜ Tıp fakültesinde soru analizinde aktif olarak kullanıyorum.
Ücretsiz dağıtıyorum.

Uzun süredir kurul sınavlarında karşılaştırmalı olarak kullanıyorum. Sekonic ile gelen sınav sonucu ile tamamen uyumludur.


OMR özellikli bir tarayıcı
Yardım isterseniz:


Lütfen mail gönderin

mail adresim:

Not: Madde analizi sizi ilgilendirmiyor, sadece hangi şık kaç kez işaretlenmiş bulmak istiyorsanız İLKEL ANALİZ sayfamıza uğrayın.


Neler yeni:

4 Temmuz 2019 versiyonu: 200 soruya kadar 500 öğrenci versiyonu herkese ücretsiz ve full. 


v4.41 01042019


 • 200 soru 500 öğrenci 4 kitapçık tam sürüm paylaşıma açıldı.V4.4 08.04.2017


 • 120 soruluk versiyon eklendi ve genel kullanıma sunuldu. 120 soru içeren testlerde kullanabilirsiniz. İster sadece A kitapçığı ile, ister 4 kitapçık ile.
 • 120 soruluk versiyon, 200 soruluk versiyonun kısaltılması ile elde edildi.

V4.4 16.06.2016

 • Baraj ders sayısı 24'e çıkarıldı. Aynı sınavda 24 farklı derse baraj uygulanabilecek  (daha önce 20)
 • Kullanıcıya kolaylık sağlamak amacıyla bir çok sayfa kilidi kaldırıldı. Birçok alanda manuel müdahaleye izin verildi.
 • 100 sorudan sonra oluşan puan hesabı düzeltildi.
 • 10'dan fazla barajı olan sınavlarda puan hesabında kaymalar oluyordu, düzeltildi.
 • 200 puanlık versiyonda birçok küçük düzeltme yapıldı.


V4.3 10.06.2016
 • Bu versiyonda DAt, baraj sayfası ve ÖBS hesap sayfalarında koruma kaldırıldı, esnek girişlere açıldı.
 • Diğer sayfalarda sütun ve satırların genişlikleri ayarlanabilir oldu.

  Bug:
  130. sorudan sonra puan hesaplama hatası giderildi.
 • v4.3 10.06.2016:  ÖBS sayfasına puan gönderimi, test toplam puanına göre değiştirildi. Dileyen kullanıcı formülünü değiştirebilir. Anahtar giriş sayfasında düzenleme yetkisi arttırıldı, daha esnek girişler ve kullanıcıya düzenleme yetkisi verildi.V4.2 09.06.2016

 • Bir hocamdan gelen tavsiyeler yapıldı.
 • Soru başına puanın değiştirilebilmesi sağlandı.
 • Kullanım ve görselliğe yönelik değişiklikler yapıldı.
 • Soru adının bazı alanlarda çıkmaması gibi bazı hatalar düzeltildi.
 • 200 soruluk sürüm tekrar elden geçirildi.

v4.2 başlangıç sayfası


V4.1 27.04.2016

 • Test hesabına katsayı eklendi. Böylece bir soru için farklı değer verebilirsiniz. Örneğin 50 soruluk test sınavına 2 değeri vererek 100 üzerinden puanlama yapabilirsiniz.
 • Ayırıcılık indeksi hesaplaması değiştirildi. Yeni hesaplamada %27 üst dilim ve %27 alt dilim kullanıldı. Üst dilimdeki öğrenci sayısı ile alt dilimdeki öğrenci sayısı eşit tutuldu. Önce üst %27 öğrenci bulundu, sonra aynı sayıda öğrenci alt dilime gönderildi. 
  • Daha önce (v4.0 ve öncesi) %25 üst ve alt dilim kullanılıyordu. Dilimler puan hesabına göre yapılıyordu. Farklı olarak eşit puanlı öğrencilerin tamamı aynı dilime giriyordu. Bu durum üst ve alt dilim öğrenci sayısının eşit sayıda olmamasına neden olabiliyordu.
 • Bütün soruların analizinin olduğu renkli sayfada görsel değişiklikler yapıldı.


Ham veri içeren .dat dosyası giriş bölümü


Soru analizlerinin özeti

Öğrenciye yanlış analiz sayfası

Soru yerleri karışık kitapçıkların A kitapçığı gibi dizilmesi
V4.0 24.04.2016

 • Arayüzü daha anlaşılır hale getirildi
 • Yanlış analizi sayfası açıldı
 • Bazı sayfalarda yazma koruması kaldırıldı


V3.2
 • Excel binary yapısına geçildi. Standart xlsx formatına göre yaklaşık %40 performans artışı oldu. Ancak Office 2003 desteği bitti. Çalışması için en az Office 2007 gerekli.
 • Yoğun hesap gerektirmesi nedeniyle biraz güçlü bilgisayar öneriyorum. Eğer 10-15 yıllık bilgisayarda çalışıyorsanız, anlık hesaplama yerine elle hesaplama ( --> formüller -->Hesaplama seçenekleri --> elle hesaplama) yapabilirsiniz. Takılma olmaz.
 • Optik sayfasında en üste cevap anahtarları otomatik olarak eklendi
 • Optik okuyucu çift şık işaretinde X değil, * işareti kullanıyormuş. Bu hata düzeltildi.
 • Ayrıca öğrencilerin korkusu çift şık işaretleme uyarısı optik sayfasında uyarı verecek şekilde ilk sütuna eklendi. Ayrıca * ve boş işaret farklı renk ile renklendirildi.
 • Yanlış analizinde çoklu şıkkın doğru olduğu sorularda gösterim hatası düzeltildi.
 • Birden fazla şıkkın doğru olduğu durumda puan hesabında hata oluşuyordu, düzeltildi. Hesaplamalarda yardımcı olan excel.web.tr sitesine teşekkür ederim.
 • Öğrenci birden fazla şık işaretlemiş (* kodlu okuma), ve soru iptal edilmiş (her şık doğru) ise doğru yanıt verilmesi sağlandı. Daha önceki versiyonlarda * cevap her türlü yanlış kabul ediliyordu.
 • Analiz sayfasına doğru şıkların yüzdesi bir sütun halinde gösterildi. Yüzdelere üç renkli trafik ışığı eklendi. %74 üzeri doğru cevap verme yeşil, %50 üzeri sarı, %30 ve altı kırmızı. En zor üç soruya mor arkaplan rengi  uygulandı.

v3.2 doğru şık yüzdeleri tek sütunda. Zorluklar trafik ışıklarında. En kazık sorular ayrıca morarmış :)

v3.2 optik işaretlemede hatalı ve boş şıklar artık çok belirgin

 v3.1 

Sınav analiz programını 100 soruya kadar sınırlı herkesin kullanımına açıyorum. Bununla 500 öğrencinin, 100 sorulu, 4 kitapçıklı test sınavının madde analizini otomatik yapabilirsiniz.

Optik okuyucu makinenin verdiği dosya çıktısı, cevap anahtarınız, kitapçıklardaki soruların sırası varsa bu program (Excel dosyası) size göre.

Sınav analiz sistemi Üniversal Analiz programının "Universal-Analiz-100-soruluk"  sürümünü indirebilir, kullanabilirsiniz:


Universal-Analiz-100-soruluk sürümde neler var?
- Excel dosyasıdır. Formülasyonu kendime aittir. Şu anda V3.1 özelliklerini içerir.
-500 öğrenci ve 100 soru limitli sınavın madde analizini otomatik yapabilirsiniz.
-100 soru limitli olmasına rağmen full sürümdür.
- İndirebilir, kullanabilir ve paylaşabilirsiniz.

Mail ile gönderilen diğer sürümünlerden farkı nedir?
- 200 soru yerine ilk 100 sorunun analizini yapar.
- Kişiye özel değildir, mail ile istenmesine gerek yoktur.


1- Universal-Analiz-100-soruluk sürüm (Excel dosyası, Ofis 2007 ve üzeri uyumlu)
2- Örnek dat dosyası (optik okuyucunun size verdiği dosya)
3- Örnek sınıf listesi Excel dosyası (Numara ve isimlerin olduğu dosya. İsim ve numaralar hayalidir)

Üniversal Analiz programı v3 versiyonla üniversal (her türlü cevap kağıdına, Sekonic gibi dünyada yaygın optik okuyucu makineye tam uyumlu) oldu. Tam sürüm üniversitelere ücretsiz, kişiye özel.


 v3 


SEKONİC marka optik okuyucu çıktı dosyasına tam uyumludur.
Her cevap kağıdı dizaynına  uygundur.
.dat uzantılı test sınav sonuçlarının madde analizini yapar ve puanları hesaplar
Cevap kağıtları karışık sırada olabilir.
A kitapçığının cevap anahtarı yeterlidir. B, C, D kitapçığının anahtarları programda otomatik oluşur.
Zorluk ve ayırıcılık indeksinde %25 üst ve %25 alt puanlar tercih edilmiştir.
ÖBS sisteminden aldığınız listeye (Puan Şablonu Excel dosyası) öğrenci numaralarının yanına test ve varsa pratik puanlarını çeker.
makro içermez
Kurulum istemez. Eski bilgisayarlarda bile rahat çalışır.
Sonuçlar veri girildiği anda otomatik çıkar.

Üniversal Analiz programı bu versiyonla üniversal (her türlü cevap kağıdına, Sekonic gibi dünyada yaygın optik okuyucu makineye tam uyumlu) oldu.
Cevap kağıdı dizaynı eklendi. Program böylece her türlü cevap kağıdı dizaynı ile sorunsuz çalışacaktır. Optik okuyucu makine çıktısına notepad++ ile bakın, ilk satırda karakterleri sayın. Çok kolay.
Cevap kağıdı dizaynı için açıklamalar eklendi.
dat sayfasında: numarasını yanlış yazanlar varsa, kitapçık türünü işaretlemeyen varsa, uyarıların çıkması sağlandı.
Önceki versiyonlarda SDÜ cevap kağıdına uyması gerekiyordu. Şimdi üniversal.
Birçok formül tekrar derlendi.
Eski bilgisayarlarda bu Excel dosyasının açılması yaklaşık 30 saniye sürüyor. Açıldıktan sonra veri değişiklik hesaplamaları birkaç saniye içinde olmaktadır.
Cevap kağıdınız artık programa uyumlu

V2.3
5-analizT sayfası açıldı.  Her soru için bir tablo var. Her sorunun şıklara göre cevap sayıları, yüzdeleri, madde analizi ayrı birer tabloda gözükecek. Veriler 5-analiz sayfasından çekliyor. Tamamen otomatik.

V2.2
180 öğrenci, 95 test sorusu ve 5 puanlık örnek (sahte isimler ve işaretlemeler) dat dosyası ile full sonuç eklendi.
9-kopyarama sayfası eklendi. Kopya arama amacıyla soruların dilimler halinde eşleştirilmesi amacını taşıyor. Aynı şık grupları işaretlendi ise o alanlar renkleniyor
2-dat sayfasına küçük ilave. İlk satırda kaç öğrencinin cevap kağıtları okundu bilgisi var.
3-anahtar sayfasında otomatik cevap anahtarları eklendi. Optik okuyucu uyumlu yanyana ve tablo halinde cevap anahtarları çıkacak. Doğru cevap birden fazla şıkta olursa yanyana tablo hata verecektir.
4-baraj sayfasında bazı ders isimleri değiştirilemiyordu, düzeltildi.
7-ÖBS sayfasında formüller tekrar derlendi. Ayrıca puan özetlerini içeren grafik ve tablolar eklendi.

V2.1
Test notu formülleri tekrar düzenlendi, değeri olmayan hücrelerde hata giderildi.
ÖBS başarı sıralaması eklendi. İlk 3 ve son 10 öğrenciye farklı renkler verildi.
Optik sayfası açıldı. Optik okuyucunun dat formatı Excel uyumlu hale getirildi.

V2 öncesi versiyonlar evaluation idi, tağıtımı yoktu

Dat dosyası giriş sayfası. Kolayca yapıştırın.

Dat giriş sayfasında numara hatalı işaretlenmişse uyarı verir

Dat giriş sayfasında kitapçık türünü işaretlemeyen öğrenci varsa uyarı verir

Büyük yenilik. Her cevap kağıdı ile tam uyum. Karakterleri siz belirleyin.

Örnek cevap kağıdı. Artık benzeri olmak zorunda değil.

V3.1.
 • Optik sayfası tekrar açıldı. V3 versiyonunda yanlışlıkla kapatmışım. Optik sayfası, optik okuyucunun size verdiği dat dosyasından tablo yapıyor. Boş işaretleri burada takip edebilirsiniz.
 • Yanlış/doğru analiz sayfası. Bu versiyonun yeniliği bu olacak. Doğrulara "+" karakteri verip sadece yanlışların ortaya çıktığı tablo. İşinize yarayacaktır. 500 öğrenciyi, kitapçık bağımsız yanlışlarını, doğrularını görebilirsiniz.
 • Kopya arama tekrar düzenlendi. Kolonlar halinde ortak yanlışlar gözükecek şekilde renklendi. Sıralama yaparak ortak işaretlemeleri altalta görme şansınız var. Kopya cevap kağıtları kolay yakalayabilirsiniz. Kendi Excel dosyanıza çekebilirsiniz.
 • Excel dosyası veri içinde 10 MB kadar oldu. Daha fazla özellik eklemeyi düşünmüyorum. Tabloları kendinize ait boş bir Excel içine kopyalayabilirsiniz.
Kitapçık bağımsız doğru/yanlış analizi V3.1 içinde çıkacak
Test sınavında kopya araştırması üzerine birkaç not:

 Wesolowsky'nin şu sunumuna bakın.  Wesolowsky'nin bu makalesi halen geçerli: Wesolowsky G.O. (2000) "Detecting Excessive Similarity in Answers on Multiple Choice Exams", Journal of Applied Statistics, Vol. 27, 909-921.

Kendi Üniversitesi bununla bir yazılım geliştirmiş. Kullanımı biraz garip.

Ayrıca Lertap  adında Excel eklentisi var. Bununla sınav analizi ve kopya arama (Wesolowsky yöntemi ile yapılmış) yapılabiliyor. Excel içinde vb dili kullanılmış. Lertap free olarak demosu var. Tam versiyon olmadan analiz yaptırmıyor.

Excel için pwrSIMILARITY eklentisi var. Ücretli ve çok hoşuma gitmedi.
Benim fikrim SPSS için matriks analizine uyumlu çıktı alıp bunu SPSS ile yapmak. v3.1 ile kopya arama sayfasında uygun çıktı alabilirsiniz.

 

 v2.3 

v2.3 ile her soruya özel analiz tabloları var. AnalizT sayfası.

AnalizT: Her soru için bir tablo var. Her sorunun şıklara göre cevap sayıları, yüzdeleri, madde analizi ayrı birer tabloda gözükür. Veriler 5-analiz sayfasından çekiliyor. Tamamen otomatik. Her sınav sonrası bir kaç saatimi alan tablo hazırlama derdim böylece bitmiş oldu.
Makro içermeyen tek bir Excel dosyası özelliğini koruyor. Office 2007 veya yenisi ile sorunsuz çalışır. Dosya boyutu veri girilmiş halde 8 mb civarındadır.

Kişiye özgü olarak ücretsiz dağıtımda.


analizT sayfasında her soruya özel otomatik madde analiz sonuçları

V2.2 
 • 180 öğrenci, 95 test sorusu ve 5 puanlık örnek (sahte isimler ve işaretlemeleri) dat dosyası ile full sonuç eklendi. 
 • kopya arama sayfası eklendi. Kopya arama cevapları dilimler halinde eşleştiriyor. Aynı şık grupları işaretlendi ise o alanlar renkleniyor.
 • dat sayfasına küçük ilave. İlk satırda kaç öğrencinin cevap kağıtları okundu bilgisi var.
 • anahtar sayfasında özel cevap anahtarları var. Optik okuyucu uyumlu yanyana harfler ve tablo halinde cevap anahtarları çıkacak. Doğru cevap birden fazla şıkta olursa yanyana harflerin dizili olduğu anahtar hata verir. Tersten cevap anahtarı (yanyana harflerden cevap anahtarı...) mümkün değil.
 • Baraj sayfasında bazı ders isimleri değiştirilemiyordu, düzeltildi.
 • ÖBS sayfasında formüller tekrar derlendi. Ayrıca puan özetlerini içeren grafik ve tablolar eklendi.


Nasıl çalışıyor?

Aşağıda madde analizinin yöntemini yazmıştım. Yazdığım program ile bir miktar geliştirdim:

http://koordinatorluk.blogspot.com.tr/2014/04/optik-okuyucu-dat-dosyasndan-snav.html ÜNİVERSAL ANALİZ programından: v2.2

Makro içermeyen tek bir Excel dosyası özelliğini koruyor. Office 2007 veya yenisi ile sorunsuz çalışır. Dosya boyutu veri girilmiş halde 7 mb civarındadır.

Kişiye özgü olarak ücretsiz dağıtımda.V2.2 

 180 öğrenci, 95 test sorusu ve 5 puanlık örnek (sahte isimler ve işaretlemeler) dat dosyası ile full sonuç eklendi. 
9-kopyarama sayfası eklendi. Kopya arama amacıyla soruların dilimler halinde eşleştirilmesi amacını taşıyor. Aynı şık grupları işaretlendi ise o alanlar renkleniyor
2-dat sayfasına küçük ilave. İlk satırda kaç öğrencinin cevap kağıtları okundu bilgisi var.
3-anahtar sayfasında otomatik cevap anahtarları eklendi. Optik okuyucu uyumlu yanyana ve tablo halinde cevap anahtarları çıkacak. Doğru cevap birden fazla şıkta olursa yanyana harflerin dizili olduğu anahtar hata verecektir.
4-baraj sayfasında bazı ders isimleri değiştirilemiyordu, düzeltildi.
7-ÖBS sayfasında formüller tekrar derlendi. Ayrıca puan özetlerini içeren grafik ve tablolar eklendi.


V2.2 yeniliklerden örnekler:
Dat dosyası giriş alanı. Örnek giriş yapılmış.

Otomatik cevap anahtarı ve kontrol alanları

Otomatik kontrolde hata yazısı

Otomatik sınav özetleri

Giriş bölümü


v2.1 

Makro içermeyen tek bir excel dosyası yapısını koruyor.
Bu program ile 500 öğrencili, 200 sorulu, 4 kitapçıklı, 20 barajlı test sınavlarının analizini otomatik yapabilirsiniz.
Tek ihtiyacınız olan şey optik kuyucunun size verdiği .dat dosyası.V2 öncesi sürümler dağıtımda değildi.
V2.1 Yenilikleri:
V2.1 Test notu formülleri tekrar düzenlendi, değeri olmayan hücrelerde hata giderildi.
V2.1 ÖBS başarı sıralaması eklendi. İlk 3 ve son 10 öğrenciye farklı renkler verildi.
V2.1 Optik sayfası açıldı. Optik okuyucunun dat formatı Excel uyumlu hale getirildi.
V2.1 Yapı korumaya alındı


Analizi bitmiş bir soru örneği (4 farklı kitapçıktan otomatik sonuçlar)

Madde analizleri otomatik renklendirilmiş olarak Excel sayfası olarak çıkar

ÖBS karışık numaralara otomatik not yönlendirme

Cevap anahtarlarına giriş çok kolay. Kendi içinde çok sayıda kontrol içerir. Yanlış girişleri uyaracak algoritmalar vardır.

Test sonuçları ayrı Excel sayfasında, elbette otomatik sonuçlar

Ders barajlarına uyumlu. Her baraj otomatik hesaplanır.

Optik okuyucu dat dosyasını ayrı sayfada Excel uyumlu görebilirsiniz
Not: Dat uzantılı dosya, yaygın olarak kullanılan Sekonic marka optik okuyucuların sonuç dosyasıdır. Dat dosyası, mutlaka  SDÜ cevap kağıdı ile uyumlu olmalıdır. Belki ilerki versiyonlarda başka cevap kağıtlarına uyumlu hale getirebilirim.

Dat uzantılı dosyanın SDÜ cevap kağıdı ile (dolayısıyla bu program ile) uyumlu olup olmadığını nasıl anlarsınız?
- dat uzantılı dosyayı Notepad (daha iyisi Notepade++ ile) ile açın
- İlk 20 karakter isim soyad, 30. karaktere kadar numara, 31. karakter cevap kağıdı türü, 32 ve sonraki karakterler birinci sorudan itibaren cevap şıkları olmalı (Eğer böyle ise SDÜ cevap kağıdına, dolayısıyla bu programa uyumlu demektir) (Edit yeni versiyon her cevap kağıdına uyumlu)
Dat dosyanız bununla uyumlu ise Üniversal analiz size göre
 (Edit yeni versiyon her cevap kağıdına uyumlu)


1 yorum:

 1. Soru:
  "okulun fatih projrsinden gelen otomatik beslemeli tarayicisi var. Bu tarayiciyi form okutmada Nasil kullanabilirim. İlla ki optikos gibi lisansli ucretli programlar mi gerekir?"

  Full sürümde ilk 200 sorunun analizini yapar. 200 sorudan sonrakileri analiz yapmadan boş bırakır. Az soru sayılarında sorun çıkmaz.
  Her sınıf için ayrı ayrı analiz yapabilirsiniz. Sınıfların sonuçlarını ( dat dosyasına bakınca her satır bir öğrenci olduğunu görebilirsiniz. 500 öğrenciyi altalta ekleyebilir, tek dat dosyası olarak) birleştirebilirsiniz.

  Otomatik beslemeli tarayıcı OMR (Optical mark recognition) özellikli olmalı. Yani optik formları okuyabilmeli. Makine ile mutlaka okuma programı gelmiştir. Program .dat uzantılı (veya txt uzantılı) sonuç verir.

  Eğer aşağıdakine benzer cihaz ise sorunsuz çalışır:
  http://www.sekonicankara.com/2/3500.swf


  Otomatik beslemeli tarayıcı OMR özellikli değil, sadece resim formatında çıktı veriyorsa olmaz. OMR desteği gerekli.

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim. Yorumunuz güvenli şekilde elimize ulaştı.
Dr. Metin Çiriş